Treceți la conținutul principal

Postări

Se afișează postări din mai, 2026

📺 Canal YouTube



🔔 Abonează-te la canal

Inagurarea noii gospodării colective din Mânzătești în 1961 - Însemnări din presa comunistă

 Inagurarea noii gospodării colective din Mânzătești, județul Iași - noiembrie, 1961. Însemnări în presa comunistă. «Așa a fost duminică la Mînzătești. În cîntec și voie bună a fost inaugurată noua gospodărie colectivă care poartă numele „Drumul Socialismului“. Cînd a început ploaia, oamenii s-au întristat. Și doar aveau unde intra. Sala căminului cultural e doar încăpătoare. Acolo ar fi putut să aibă loc și adunarea și hora. Dar, parcă mai bine era afară. Nu te moleșește căldura după o sîrbă îndrăcită. Și ploaia s-a oprit, ținînd parcă să împlinească dorința acestor oameni care veniseră duminica trecută să cinstească așa cum se cuvine sărbătoarea sătenilor din Mînzătești și Coada Stîncii, sate nu departe de Iași: inaugurarea gospodăriei colective. Acum, aici afară, aveau mai mult loc să se învîrtească în horă. Stăteam retras și urmăream jocul plin de foc al tinerilor și vîrstnicilor la un loc. Cîtă bucurie pe fețele acestor oameni! Pe unii îi cunoșteam. Îi întîlnisem nu de mult la...