Casa Bașotă și împrejurimile (Iași, Sărărie, 1975) Evocând vremuri și oameni din Iașul de odinioară între care și pe membrii „ Academiei libere “ , ctitorită de poetul Mihai Codreanu în bodega lui Samoilă din strada Lăpușneanu, Georgeta Lesnea spunea cu umor: „ Este singura Academie care m-a primit printre membrii ei... Ce a fost această „ Academie liberă “ ? Aurel Leon, în „ Umbre “ (vol. V) afirma: Academia liberă a fost înființată de Mihai Codreanu și deservită de Al. O. Teodoreanu, Topârceanu, Al. Pogonat și alți ciraci ai condeiului. Mircea Handoca, în „ Pe urmele lui Al. O. Teodoreanu - Păstorel (1988) consemna: Mare parte din epigramele lui Păstorel, din perioada cât a stat la Iași, au fost rostite întâia oară la Academia liberă , grupare prietenească înființată în bodega lui Samoilă (str. Lăpușneanu nr. 11, n.n.). Academia avea naș pe Mihai Codreanu, care-i scrisese instituției și motto-ul: „ buni prieteni, ...